Ájurveda, Életmód, Gondolatok, Jóga

Így állítanám helyre az egészségemet Ayurvéda és jóga segítségével

Szeretnéd letölthető formában is magaddal vinni a blog tartalmát? Kattints ide, és kérd az Elsősegély Ayurvéda és Jóga Kisokost!

Puffadás, emésztési zavarok, álmatlanság, hormonzavarok, ételérzékenységek, felborult egészség?

Nem kell együtt élni a problémákkal, lehet másképp is! A szervezet igenis képes meggyógyulni. A mi feladatunk ehhez a megfelelő feltételeket biztosítani. Ebben hihetetlen támogatást nyújt számunkra az Ayurvéda és a jóga is.

Ez a bejegyzés neked szól, ha szeretnéd megtudni, mit tennék ma, ha rendbe kellene tennem az emésztésemet, nem aktuális diétákkal és trendekkel, hanem a több ezer éves Ayurvéda és jóga segítségével.

A minap azon tűnődtem, hogy ha most bajba kerülnék, és felütné a fejét valamilyen emésztési vagy emésztőrendszerhez kapcsolódó probléma, hogyan használnám mindazt a tudást és tapasztalatot, amit az Ayurvéda és a jóga területén szereztem, hogy újra rendbe tegyem magam.

Ezt összefoglaltam és megosztom most veled, mint egy kis elsősegélycsomag. Ha tapasztalsz nehézségeket, kicsit vagy nagyot, ez a bejegyzés, ez a lista segítséget nyújt neked, hogy aktívan és tudatosan tenni tudj azért, hogy jobban legyél.

Nézzük, mit nem tennék, és mi lenne az, ami vezetne engem a gyógyulás felé:

1. Először is, nem újabb receptek (mentes, nem mentes, ilyen étrend, olyan diéta stb.) után kutatnék. 

Nem a receptek száma számít, és nem is egy új étrend különlegessége, hanem az, hogy legyen tudásom arról, 

  • mit mivel érdemes párosítani,
  • mi az, ami valóban táplál,
  • mi az, ami jól és könnyen emésztődik meg, és nem csak finom.

A legtöbben nem recept hiányban szenvedünk, hanem abban, hogy hogyan válasszunk úgy ételt, hogy az ne csak az ízlelőbimbóinknak, hanem a testünknek is jó legyen.

Összeállítanék egy olyan étrendet, amely 

  • kivitelezhető a mindennapjaimban, 
  • könnyen emészthető, 
  • friss, 
  • szezonális, 
  • és az Ayurvéda tanítása szerint kiegyensúlyozott, Agni támogató.

És amikor csak tehetem, elkerülném a feldolgozott, ultrafeldolgozott, készételeket, mikrózott ételeket és az állott, újramelegített fogásokat.

2. Másodszor is, nem egy újabb trend hullámára ülnék fel. 

Időszakos böjt, smoothiek étkezésként, fermentált csodák, fehérjeporok, szuperfoodok távoli országokból, vitaminok, táplálékkiegészítők, gyógynövények és csodaszerek… A testem nem trendeket kér. Figyelmet kér. 

A divatok változnak, de az emberi test működése alig változott az elmúlt évezredekben! Nem biztos, hogy azért nincs jól a szervetem, mert eddig nem adtam neki abból az újdonsült csodából, amit épp most „fedezett fel” valaki. Inkább kialakítanék egy finoman vezető rendszert a napi étkezéseimben. 

Nem szigorú szabályokra gondolok, hanem egy olyan ritmusra, ami támogat. Ami fenntartható, követi a természetet, és nem tart merev korlátok között.  Ami figyelembe veszi az emésztésemet, a napjaimat, és azt is, amikor épp máshogy sikerül. 

A napi rendszeres étkezések lennének az alappillérem. Kerülném a nassolást és az összevissza evést, és figyelnék arra, hogy estére, amikor aludni térek, az emésztőrendszeremnek már ne kelljen dolgoznia.

3. Megtanulnám felismerni, mi esik valóban jól, és hogyan működik mindez a szervezetemben. 

A megértés mindig segíti a felismerést, és azt is, hogy tudjam, mit tehetek, ha valami nem jó. Ez nem pusztán intuíció kérdése, legalábbis nem az elején. Inkább figyelemé és tudásé. A testünk jelez. Csak meg kell tanulni megérteni, és újra hallgatni rá. 

Megfigyelném, hogyan reagál a testem és az elmém egyes ételekre, közvetlenül étkezés után, egy órával később, majd két-három órával utána. Ebből sokat megtudhatok arról, mi zajlik a szervezetemben, és mi milyen hatással van rám.

4. Kevesebbszer mondanék igent olyasmire, ami nem tesz jót, és tudatosabban választanék

Ez nemcsak arra vonatkozik, mit eszem, hanem arra is, hogyan és milyen körülmények között eszem meg azt, amit választottam. 

A jó emésztés első lépése, hogy tisztában legyek azzal, képes-e a testem befogadni az ételt. Stressz és feszültség hatására a szervezet görcsben van, és nem tud hatékonyan emészteni. 

Az étkezés körülményei, a hangulat, a figyelem elterelődése, a tiltások, a szorongás vagy az aggodalom az elfogyasztott étel miatt mind feszültséget keltenek a testben. Például: rettegés bizonyos ételektől (szénhidrátok, zsírok), félelem a kilóktól, bűntudat evés után, túlzott kontroll és szabályok az étkezés körül, „ettől majd biztosan puffadok” típusú gondolatok. Így nem lehet jól emészteni. Ilyen kapcsolatban nem lehet jól lenni.

A kapcsolatom az étellel és magával az étkezéssel nagyon fontos része az egészségemnek. Ezért is lényeges, hogy étkezés közben tényleg az ételre figyeljek, és ne vigye el a figyelmemet, az energiámat más dolog, például: telefon, rádió, podcast, tévé, újság vagy akár egy intenzív beszélgetés. Figyelmet adnék az ételnek, az ízeknek, és élvezném a tápláló kapcsolatomat vele.

5. Nem enném túl magam

Figyelnék arra, hogy két maréknál többet ne egyek, és az első böfögésnél befejezzem az étkezést. 

Ha egy lábost teletöltesz a tétjééig, főzés közben már nem tudod megkavarni anélkül, hogy ne folyjon ki belőle valami. Ugyanez igaz a gyomorra is. Az emésztéshez kell egy kis hely. 

A túlevés különösen megterheli az Agnit, és hosszú távon gyengíti az emésztőtüzet.

6. És még egy fontos dolog, amire a mai napig nagyon oda kell figyelnem: Lassú és alapos rágás.

A jó emésztés egyik kulcslépése a rágás. Az ételt lassan, alaposan, elegendő nyállal összekeverve érdemes lenyelni, hogy ezzel is támogassuk az emésztés folyamatát. A nyál emésztőenzimeket tartalmaz, amelyek már a szájban megkezdik a lebontást, és ezzel segítik a gyomor és a bélrendszer működését. 

A táplálkozás nem kell, hogy bonyolult legyen. Csak egy kis ismeretre, egy működő rendszerre és néha egy segítő kézre van szükséged. Így alakulhat ki egy jobb kapcsolat az étellel és magával az étkezés folyamatával. 

Mert ahhoz, hogy jól működjön az emésztésed, nemcsak az számít, hogy tápláló legyen az ételed, hanem az is, milyen kapcsolatot ápolsz az étellel és az étkezéssel. 

És mit tennék a jógával?

A jóga nem a testmozgásról szól. Ez ma sajnos nagyon félreértett és a köztudatba is inkább fitness és mozgásforma ként vált ismertté a jóga.  

A jóga a test, az elme és a lélek egységének állapota.

Természetesen a jó közérzet, valamint a testi és lelki egészség javulása a jógagyakorlás természetes velejárói. De elsősorban egy olyan rendszerről van szó, amely segít eljutni a test, az elme és a lélek egységének állapotába, és segít tisztán tartani azt a finom energiateret, amely a fizikai testet körülveszi és átjárja.

Az egészség, a harmónia, a lelki nyugalom és a doshák egyensúlyának megőrzése érdekében a jóga az Ayurvéda egyik csodálatos eszköze.

Ahogy a jóga nagy segítőtárs tud lenni, ugyanúgy, ha rosszul végezzük, tovább ronthat a helyzeten.

Ezért figyelnék arra, hogyan gyakorlom a jógát a matracon, mert a doshák és az elme egyensúlya szempontjából egyáltalán nem mindegy, milyen módon történik a gyakorlás.

Figyelnék arra is, hogy a jóga ne korlátozódjon csak a matracra, ezért tudatosan magammal vinném a tanítását a mindennapi életembe.

1. Elkerülném az áramlós és testtartásokat nem kitartó jóga gyakorlást. 

A mai világunk amúgy is túlzottan felpörgött, sok benne a kapkodás, szétszórtság, szorongás és idegi kimerültség. Ez mind a vata túlműködés jele lehet. A dinamikus, gyorsan váltakozó pózok, áramlós és flow (ahol nincs megállás) csak fokozzák ezt az állapotot. Ilyenkor sokkal inkább szükség van stabilitásra, lassításra, megérkezésre, földelésre, kitartásra, nem pedig még több mozgásra és ingerre.

Ezért a következőket keresném:
Olyan mozgásformával, olyan jógával támogatnám az egészségemet, ahol a testhelyzetek hosszan kitartottak, a gyakorlás lassú és tudatos, a légzés fontos része a gyakorlásnak, a tér tiszta és friss levegővel átjárt, és a végén elmaradhatatlan a relaxáció. Olyan gyakorlást választanék, ami megnyugtatja az idegrendszert, és segít visszatérni az egyensúlyhoz.

Amikor csak lehet, a mindennapokban, otthon végezném a saját gyakorlásomat.

2. Elkerülném az erős, dinamikus, izzasztó és forró teremben végzett gyakorlásokat. 

A túlzott intenzitás, a meleg, és versengésre hajlamosító környezet felerősíti a pitta típusú kibillenéseket, mint a gyulladások, irritáció, düh, türelmetlenség. Ha már van jelen gyulladás, savtúltengés vagy hormonális egyensúlyvesztés, az ilyen gyakorlás inkább árt, mint használ. Egyensúlyt nem lehet szélsőségekkel elérni! A lágyabb, lazább és tudatos mozgás itt sokkal többet ad.

3. Elkerülném az erőltetetten végzett légzőgyakorlatokat

A túl intenzív, hosszan visszatartott vagy agresszíven végzett légzőgyakorlatok megzavarhatják az idegrendszer és emésztőrendszer működését és egészen biztosan felborítják doshák egyensúlyát. 

Ahelyett, hogy megnyugtatnának, sok esetben fokozzák a feszültséget, a szédülést, a szorongást és a belső túlpörgést. A légzés akkor gyógyító, ha összhangban van a test állapotával és a gyakorló idegrendszerével.

Figyelnék arra, hogy a légzőgyakorlat során a légzésem orron át történjen, csendes, erőfeszítésmentes, sima és lágy legyen. A kilégzés hosszabb ideig tartson, mint a belégzés. A számolás nagy segítség lehet ebben, ezért számolva a kétszer olyan hosszú kilégzést választanám.

4. Minden nap 10 perc tudatos mozgás, minden nap 1 ászana és egy könnyű légzőgyakorlat többet ér, mint heti 1-2 hosszú gyakorlás

A rendszeresség mindig többet számít, mint az intenzitás. A test és az idegrendszer a kiszámíthatóságból, a napi kapcsolódásból épül, nem a ritka, túlterhelő alkalmakból. Már napi pár perc is képes elindítani a belső kiegyensúlyozódás folyamatát, ha tudatos, és ha valóban nekem megfelelő.

5. Arra figyelnék, hogy olyan gyakorlatokat végezzek, melyek támogatják a testemet, lelkemet az egyensúly felé.

A jóga akkor gyógyít, ha nem egy előre meghatározott sablont követünk, hanem a test, az emésztés és a lelki állapot aktuális igényeihez igazítjuk. 

Vannak olyan ászanák, légzőgyakorlatok és a doshák egyensúlyát támogató gyakorlatok, amelyek konkrétan segítik az emésztést, serkentik az Agnit, támogatják a méregtelenítést és előmozdítják az egyensúly helyreállítását. 

Ezeket a gyakorlatokat szükség szerint napi szinten beépíteném a gyakorlásomba. Megválogatnám a gyakorlásom menetét, és jóval tudatosabban állítanám össze a napi jógámat.

6. Mindennapi tudatos légzés

Megállni, felemelni a fejem, és körülbelül tizenkét mély lélegzetet venni. Megszakítani ezzel azt a mókuskereket és belső spirált, amiben éppen vagyok. Lélegzetet nyerni, és lehetőséget adni a szervezetemnek, hogy másképp folytassa, testben és lélekben.

Semmi erőltetés, semmi kényszeresség, csak lágy, sima, mély és erőfeszítésmentes hasi légzés. Ideális esetben a kilégzést kétszer olyan hosszúra engedném, mint a belégzést. Ehhez számolnék is, hogy az elmét kicsit lekössem. Naponta egyszer vagy kétszer legalább beiktatnám ezt a gyakorlatot.

7. Relaxációt a végén semmiképpen sem hagynám ki.

Elengedhetetlen, ha egészséget szeretnénk a testben és az elmében. Már 10 perc, de akár 5-7 perc is elég lehet.

A gyakorlás során felkavart energiák, megmozgatott folyamatok csak akkor tudnak valóban beépülni, ha teret adunk a lecsendesedésnek. A relaxáció segít abban, hogy mindaz, amit tettünk a testtel, az idegrendszerrel, az elmével és a doshákkal integrálódjon. Ez az a pillanat, amikor az egyensúly meg tud születni, és a doshák is visszarendeződhetnek egy harmonikusabb állapotba. Ezért a relaxáció nem a gyakorlás végének „kiegészítője”, hanem elengedhetetlen része.

A legfontosabb, hogy bármilyen jóga végzése után megtapasztaljam azt, hogy az elmém nyugodt, sima, tiszta, emelkedett és harmonikus legyen. Ha ezt érzem, akkor tudom, hogy valóban jógáztam. (Ez nem összekeverendő a teljesen kimerült állapot lemerült és tompa ‘nyugalmával’!)

8. Mind azt, amit eddig fent leírtam lassan és lépésről lépésre vezetném be! 

Ezt nagyon fontosnak tartom, és újra meg újra emlékeztetném erre magamat. Ne akarjam türelmetlenül, hogy tökéletesen teljesítsem mindazt, amit elméletben már tudok.

Az egyensúly nem teljesítmény, hanem egy folyamat. Időre, türelemre, és megértésre  van szükség. A test, az idegrendszer és az elme is hálás, ha fokozatosan kapja meg azt, amire szüksége van. 

Nyomás alatt nem teljesítünk jól. És ez akkor sem igaz, ha az egészségünkről van szó.  

A valódi változás nem a tökéletességből, hanem szeretettel teli gondoskodásból születik.

9. És végül, mindent figyelembe véve, keresnék magamnak egy személyt, egy helyet, ahol megfelelő támogatást, vezetést kaphatnak a törekvéseim.

Ahol a tudás mellett gyengéden kísérő szakértelem is jelen van. Ahol az Ayurvéda és a jóga kéz a kézben, egymást és főleg engem támogatva kísérnek végig az úton.

Amikor én kibillenek, én is ezt teszem. Hiába tudom jól, és értek jól az Ayurvédához és a jógához, amikor magamról van szó, a saját vakfoltjaimat nem veszem észre.

Jól jön, és nagy támasz egy külső segítség. Valaki olyan, aki kívülről lát engem és az életemet, aki emlékeztet, és utat mutat. 

Ez nem azt jelenti, hogy én még nem tudok eleget, hogy van nálam jobb, vagy hogy segítséget kérni szégyen, mert kudarcot vallottam… Nem. Hanem azt, hogy ember vagyok. És egyedül jóval nehezebb, mint együtt. Kimászhatok egyedül is, de együtt könnyebb lesz.

Egy ilyen helyet hoztunk létre:

Egy olyan helyet, amit igyekszünk hónapról hónapra, hétről hétre olyanná alakítani, hogy szolgálja azokat, akik belőle merítkeznek. Egy olyan helyet, ahova én is fordulnék, ahonnan merítenék és tanulnék, ha többet, jobbat, és élvezetesebb, egészségesebb életet, mindennapokat szeretnék magamnak megteremteni.  

Ez az Ayu365 – a mindennapi oázis testnek és léleknek. 

Ha neked segítségre, tudásra és támogatásra van szükséged a mindennapokban, az Ayu365 igyekszik ezt mind megadni neked. Ha szeretnéd tudni, hogyan lehet mindezt, amiről eddig olvastál, a gyakorlatban is megvalósítani a mindennapokban, akkor ebben tudunk neked segíteni! Akár az Ayu365 program keretében, akár egyéni támogatással. Egyedül nehéz, de nem vagy egyedül.

Ayurvéda, jóga, életmód, táplálkozás és receptek, pszichológia, közösségi programok, meditáció, relaxáció és kedvezményes egyéni Ayurvéda konzultáció lehetősége! Mind ősi forrásból, a mai ember, a Te igényeire hangolva.

Én mennék, és belépnék. Veszteni valóm nincs. Csak nyerhetek.

Találkozunk az Ayu365 oázisban!

Nézd meg ide kattintva, hogy mi is az az Ayu365 …. 

Szeretettel,
Barbara

Kérd az Elsősegély Ayurvéda és Jóga Kisokost!

Egy egyszerűen letölthető, mindig kéznél lévő dokumentum, amely pontokba szedve mutatja meg azokat az alapvető lépéseket, amelyek támogatják a szervezetedet a gyógyulás útján. Bármilyen terápiát is választasz, ezek az irányelvek biztos alapot adnak ahhoz, hogy a tested elindulhasson az egyensúly és a regenerálódás felé.

Hová küldhetem?

A PDF-et az általad megadott email címre küldöm Neked

Hasonló tartalmak

Ki írja a tartalmat?

Pócza Barbara

Üdvözöllek! A nevem Barbara! Több, mint 20 éve foglalkozom jógával,  a természetgyógyászat különböző ágaival és az ájurvédával. Ez számomra nem csak egy hivatás, hanem egy életforma. Igyekszem a tapasztalatom és tudásom minél élvezhetőbb és könnyedén fogyasztható formában megosztani Veled. Kellemes olvasást kívánok!  

Legújabb bejegyzések

Érdekesnek találhatod

Ez az útmutató az Ájurvéda és a jóga tanításaiból merít, és megmutatja számodra azokat az alapokat, amelyek szükségesek egy jobb, egészségesebb és élhetőbb élet kialakításához.

Aktuális

Hamarosan megnyílik a jelentkezés a Március elején induló 4 hetes tavaszi méregtelenítésre. 

Egyszerű lépések egy hihetetlen új év felé – Nem csak új év kezdéshez. Könnyen és hatékonyan alkalmazható módszerek, új szokások elkezdéséhez és régi, rossz szokások leküzdéséhez. 3 modulból álló online kurzus.

Rovatok

Inspiráció és Jóga a Youtube csatornámon

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.