Zakatol az agyam. Pörögnek a gondolatok. Egyre hangosabbak az érzelmeim. Nem tudok egyenesen ülni! Fáj a hátam és elfáradtam! Mit is akartam ebédre főzni? Mi egyáltalán az a meditáció? Mit kéne nekem itt most pontosan csinálnom? Hú, valamit el kellett még ma intéznem …. Én ezt nem bírom tovább! Ismerős?
Talán tudod azt, hogy pár perc meditáció tudományosan bizonyítottan jótékonyan hat a testre, az idegrendszerre és így a szervezet egészségre. Igen, ezt ma már a legtöbben tudják, de szerintem mégis igen kevesen tapasztalják is meg azokat a jótékony hatásokat, amikről olvasni lehet.
Sokan tudják, hogy jó hatással van az emberre, mégis kevesen meditálnak rendszeresen! Pedig, a meditáció tudományosan bizonyítottan kihat és megváltoztatja:
- a hormon háztartásunkat,
- az idegrendszer állapotát,
- az stressz kezelési képességünket,
- erősíti az immunrendszert,
- javítja az alvást,
- csökkenti a szívbetegségek kialakulását,
- megelőzi a lelki és mentális megbetegedéseket,
- fokozza a bal és jobb agyfélteke tevékenységet,
- a kreativitást,
- a szellemi teljesítőképességet,
- a képzelőerőt, az önismeretet,
- a türelmet,
- a toleranciát, tűrőképességünket,
- csökkenti a negatív érzelmeket
- és …
Azt tudtad, hogy mind ennek ellenére a legtöbben küzdenek a meditációval? Félreértik, nem jól végzik, nem tudják beilleszteni a rendszeres meditációt a mindennapi életükbe vagy egyszerűen fel is adják és meg sem próbálják?
Akadályok
Nézzük milyen akadályokkal nézel szembe, amikor úgy döntesz, hogy kipróbálod a meditációt? Azaz nézzük meg miért is olyan nehéz meditálni?
A leggyakoribb gondok a következők szoktak lenni, amikor leülsz meditálni:
- nem állnak le a gondolataim
- nem tudok lenyugodni
- nem tudok koncentrálni
- belső rossz érzéseim felerősödnek
- nem tudok nyugodtan ülni és mindig elviszi a figyelmemet valami,
- feszült leszek tőle
- unalmas
- fekve szoktam meditálni és el szoktam aludni
- nem is tudom, melyik fajta meditációt válasszam
- leülök és ideges leszek magamtól
- nincs rá időm és nem tudok félre tenni időt erre (pár percről lenne szó …)
- szeretnék rendszeresen meditálni, nem tudom miért, de nem sikerül megvalósítani.
- csak, hogy egy pár kifogást felsoroljunk…
Azért csak kell, hogy legyen egy út! Ha másnak megy nekem is sikerülhet? Nézzük most meg mit tehetsz azért, hogy te is élvezhesd a meditációt az életedben, a rendszeres meditálás jótékony hatásait.
Ezeket érdemes tudnod, amikor útra kelsz:
- Nem kell az elmédet kiüríteni, nem fontos gondolat nélkülivé válni és nem is kell megnyugodnia az elmédnek ahhoz, hogy meditálj! Kerüld az Önostorozást! Ne kritizáld magad, ha a gondolatok elkalandoznak vagy nehezen tudsz koncentrálni. Van ilyen. Ez normális!
- Nem kell küzdened és harcokat vívnod magaddal, gondolataiddal és érzelmeiddel. Bátorságra viszont szükséged lehet, hogy szeretettel szembe tudj nézni avval, ami benned lüktet és a figyelmedet igényli. Őszinteség magunkkal és a környezetünkkel nagyban segíti a meditációs törekvéseinket. Nem létezik tökéletes meditáció. Elfogadás és odafigyelés az elérni kívánt állapot.
- A meditáció nem egy figyelem elterelési módszer, nem álmodozás és nem is egy menekülés a való világból! A meditációban nem foszlik szerte minden gondod és nem illan el minden bánatod … de utat a megoldások felé találhatsz.
- Ha fáradt a test, ne várd el, hogy ébren maradjon a meditációban. Pihenj, aludd ki magadat és térj vissza a meditációhoz, amikor egy kicsit kipihentebb vagy.
- Fontos megérteni, hogy a meditáció egy ösvény, ami a belső béke, nyugalom állapotába elvezethet. De ahogy a túrázáshoz kellenek izmok úgy a meditációhoz is. A meditációhoz szükséges mentális izmok pedig a gyakorlással fejleszthetőek és gyakorlás nélkül meditálni sem tudsz!
- Ez az ’edzés’ pedig a mindennapok ’szürke’ pillanatiban is gyönyörűen végezhető!
- A rendszeresség is az ’edzés’ része. Van olyan, hogy pár perc után abba hagyjuk a meditációt, de mindig, mindig visszatérünk és újra, újra leülünk meditálni. Ez nagyon sokat segít abban, hogy minden egyes alkalommal egy kicsit könnyebb legyen. Alakíts ki egy rutint! Próbáld meg beépíteni a meditációt a napi rutinodba, például reggel vagy este. A rendszeresség sokat segíthet a meditáció gyakorlásában.
- Egy új szokást nehéz elsajátítani. Amíg beépül legalább 21 napig erőfeszítést igényelhet a végzése. Ezt tudd, tartsd szem előtt és ne add fel!
- Légy Türelmes. A meditáció tanulást igényel, és kezdetben lehet, hogy nehezen tudsz elmélyedni. Ne hagyd, hogy a frusztráció elriasszon, és tarts ki.
- Legyél és maradj nyitott! Ne várj azonnali eredményeket. Legyél nyitott a meditáció folyamatára, a megélésekre, a tapasztalatok szerzésére. Nem lehet kudarcot vallani, csak akkor, ha meg sem próbáljuk.
- Kezd kis lépésekkel! Nem kell rögtön hosszú meditációs üléseket tartanod. Kezdd kis időtartamokkal, például 5-10 perccel naponta, majd fokozatosan növeld az időt, ahogyan kényelmesen érzed.
- Válassz egy kényelmes helyet. Találj egy csendes és kényelmes helyet, ahol zavartalanul tudsz meditálni. Legyen egy olyan hely, ahol jól érzed magad. Érdemes mindig ugyan oda visszatérni, a ‘bevált’ vagy választott helyen meditálni.
- Nem az a lényege a meditációnak, hogy abban a pár perceben, ameddig végezd megéld a csodát, hanem az, hogy a meditáció által jobban legyünk a mindennapokban, az életben. Éberebb, fókuszáltabb elmével és egy erősebb kapcsolódással a lélekhez tudjunk működni. A ’jó’ út felé ugyanis legbiztosabban a Lelked tudja az irányt.
A Lelkedet meghallani, megérteni, megérezni és bátorsággal teret adni neki – ez az egyik legfontosabb célja a meditációnak.
Ezt szoktam Lélek-jelenlétnek nevezni.
A Lélek-jelenlétnek sok akadályt teremtünk a mindennapi életünk által. Ezeket fontos megismerni, kezelni és letenni. Ha sikerül, akkor csak pár perc meditáció is óriási élmény lesz az életünkben.
Ezért is született meg az egyik legcsodásabb programunk a Lélek-jelenlét Elvonulások Bakonybélben. Ezeknek az elvonulásoknak az egyik célja és lényege, hogy megtanulj meditálni és a saját belső lelki hangodra, intuíciódra és belső megérzéseidre hallgatni.
Három nap tanulás, megtapasztalás és egy 8 lépcsős utat követve ismerjük meg, kezeljük és tesszük le a Lélek-jelenlét, a meditáció akadályait. Segítünk neked és utat mutatunk, hogy hogyan tudsz a lelkeddel kapcsolatot kialakítani, építeni és a mindennapokban rá figyelni.
Valójában a Lélek-jelenlét Elvonulásunk egy kapcsolatépítés a legbelsőddel, a lelkeddel.
A Bakonybéli napok továbbá utat mutatnak a meditáció felé, hogy sikerüljön úgy leülnöd meditálni, hogy ne a feszültség, az idegesség, a kapkodás és a gondolataid áradata vigye kudarcba a törekvéseidet a belső béke megélésében.
Eszközöket kapsz ahhoz, hogy 3 percben, 10 percben, 20 percben vagy ahány percben csak szeretnél élvezettel tudj meditálni, elérd azokat az eredményeket, azokat a célkitűzéseket, amiért valaki egyáltalán leül meditálni.
Persze eszközök nélkül is lehet meditálni, de nem kell mindig a nehezebb utat választani. Lehet néha segítséget kérni és el is fogadni. Megtanulható ugyanis, hogy hogyan kapcsolódj önmagadhoz, a belső hangodhoz és hogyan tudj rendszeresen rátalálni egy olyan nyugalmi, belső állapotra, ahonnan érdemes ’elindulnod’ a mindennapokba.
Szeretettel, Barbara