Ájurveda, Életmód

Az Ayurvéda vegetáriánus?

„Vegetáriánusan kell étkeznem amikor Ayurvédikus terápiát választok?”

Ez egy relatív gyakori kérdés, amikor valaki érdeklődik az Ayurvéda és az Ayurvédikus terápia vagy konzultáció iránt. Elsőnek tisztázzuk a fogalmakat és nézzük meg mit jelent pontosan a vegetáriánus, vega és vegán kifejezés.

Mit jelent a vegetarianizmus?

A vegetáriánus étrendnek a húsmentes étkezés az alapja. Ez azt is jelenti főleg, hogy az elfogyasztott táplálékért nem kellett életet vesztenie egyetlen élőlénynek sem.

Sokan nem csak diétaként, átmeneti időszakként tekintenek erre, hanem életmódként. Nagyon sok esetben a testi-lelki felüdülés eléréséhez nélkülözhetetlennek tartják a vegetáriánus étrendet. Többféle fajta vegetarianizmus van, de amikor valaki még azért néha a csirkét vagy a halat is megeszi, az akármennyire is szeretné valaki, már nem mondható vegetáriánusnak!

A vegetarianizmus fajtái:

  • Ovo-lakto vegetáriánus: húsmentesen étkezik, ám tojást, mézet, tejtermékeket fogyaszt.
  • Lakto-vegetarianizmus: húsmentes életmód mellett tojást nem fogyasztanak, de tejtermékeket igen.
  • Ovo-vegetarianizmus: tojást fogyasztanak, azonban tejtermékeket nem.

A vega szó pedig valójában a vegetáriánus kifejezés rövidítése és ugyanazt is jelenti.

Miben különbözik a vegetáriánizmustól a veganizmus?

Először is a veganizmus nem csupán az étrendre vonatkozik, hanem mindenre! Arra is, amit vásárolunk a ruháktól kezdve a kozmetikumokon át a bútorokig.

A vegánság egy filozófia és életforma, amely amennyire csak lehetséges és kivitelezhető, igyekszik kizárni az állatok élelmezési, ruházkodási vagy bármilyen más célból történő kizsákmányolásának és kegyetlenségének minden formáját.

Teljes mértékben növényi eredetű ételeket fogyasztanak, semmiféle állati termék nem kerülhet bele. A húsok mellőzése mellett a tejtermékek, a tojás és még a méz sem lehet összetevője az ételeknek.

Az étrenden kívül ki vannak zárva a mindennapokban a bőrből vagy gyapjúból készült ruházati termékek, táskák, cipők, továbbá parfümök, samponok, illetve más kozmetikai termékeket is mellőznek, amelyek állati eredetűek vagy állatokon tesztelték őket.

Az Ayurvéda vegetáriánus?

Az Ayurvéda nem követ egyetlen előírt étrendet vagy étrendi rendszert sem, mivel az egyén egyedi jellemzőinek és szükségleteinek figyelembevételével foglalkozik. Ez azt jelenti, hogy az Ayurvéda nem alapvetően vegetáriánus vagy nem-vegetáriánus, hanem inkább azt hangsúlyozza, hogy minden egyes személynek meg kell találnia az őt legjobban támogató étrendet az egészség és a jóllét szempontjából.

Fontos megjegyezni, hogy az Ayurvéda nemcsak az étkezésre összpontosít, hanem az életmódra, a testmozgásra, az alvásra és az érzelmi egyensúlyra is. Ezért az Ayurvéda gyakran egy teljes életmódfilozófiaként és gyógyító rendszerként működik, amely a test és az elmének a harmóniára törekszik.

A hús fogyasztása az Ayurveda által nem tiltott, de nem ajánlott, mivel a húsból képződő szövetek (dhatu) minősége kevésbé jó. Azaz a húsevés mellőzése nem része az Ayurvédikus elveknek, de gyakran javasolt lehet egy kezelés során!

Az Ayurvéda hagyománya szerint néhány esetben ajánlhatnak húst a terápiás kezelések részeként, bár ez nem minden esetben általánosan elfogadott vagy alkalmazott. Az Ayurvéda szemlélete szerint az étrendnek az egyén testalkatához és egyensúlyához kell igazodnia, figyelembe véve a szezonalitást és a helyi elérhető ételeket, valamint igazodik az adott állapotokhoz és szükségletekhez.

Az Ayurveda teljes mértékben támogatja a vegetáriánus életmódot azok számára, akik nyitottak rá. A vegetáriánus étrendet szattvikusnak tekinti, ami összhangban van az Ayurveda céljával, amely a spirituális és mentális tisztaság elősegítése.

Az Ayurvéda holisztikusan tekint az emberre és az emésztési folyamatokra is. Ez azt is jelenti, hogy az Ayurvéda figyelembe veszi az elfogyasztott étel hatását a testre (rövid távon és hosszútávon egyaránt), az elmére, az érzelmekre és az ételből létrejött szöveteket minőségét is.

A szattvikus, azaz harmóniát termető étrend nagy részét friss ételek, például gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék, hüvelyesek, diófélék és magvak teszik ki. Úgy tartja az Ayurvéda tanítása, hogy ez támogatja leginkább a belső nyugalmat, jólétet és a teljeskörű egészséget. A hús nehezen emészthető étel, illetve valójában egy bomlásnak indult állati tetemről van szó és így az elmére kifejtett hatása sem lehet túl kedvező.

Az Ayurveda ugyanolyan nagy hangsúlyt fektet arra, hogy hogyan készítjük el és fogyasztjuk el az ételt, mint arra, hogy mit eszünk. A főzés módja és a felhasznált fűszerek egyaránt nagyon fontosak. Emellett a diétának része az Ayurvéda szerint minden olyan dolok, amit az 5 érzékszervünkön keresztül fogyasztunk. Fontos, hogy a szemükkel, fülünkkel, orrunkkal és a bőrünkön keresztül is milyen hatások érnek minket. Ezeket ugyanis a szervezetnek mind fel kell dolgoznia és ezek a behatások is hozzájárulnak a mentális és testi állapotunkhoz.

A középút: az Ayurvédikus rugalmasság

Az egyensúly fontos az Ayurvéda számára, és az egyensúly fenntartása időnként rugalmasságot igényel. Az ájurvédikus étrend nem szigorú irányelvekből áll, amelyeket mindig be kell tartani. Arra ösztönöz, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire, és olyan döntéseket hozzunk, amelyek elősegítik a jólétünket.

A kulcs az odafigyelés és az egyensúly, függetlenül attól, hogy az ájurvédikus kereteken belül mindenevő, vegetáriánus vagy vegán utat akarsz-e követni. Figyelj a testedre, jegyezd meg, hogyan érzed magadat a különböző ételek hatására, és tartsd tiszteletben az egyediségedet, az egyedi igényeidet és tudd, hogy idővel ezek is változhatnak. Ami a tegnapi éned számára üdvös volt, lehet, hogy a holnapi énednek már messze nem lesz olyan jó.

Úgy gondolom, hogy az ájurvéda üdítő nézőpontot kínál egy olyan világban, ahol számos egymással versengő táplálkozási elmélet és dogma létezik, és igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy nincs egyféle megközelítés a test és a lélek gondozására. Az ájurvédikus étrend a rugalmasságával, teljességével, holisztikus megközelítésével és egyediségével egy igazán megbízható útitárs egy egészséges és harmonikus élethez, amelyet annyira szeretnénk magunknak.

Hasonló tartalmak

Ki írja a tartalmat?

Pócza Barbara

Üdvözöllek! A nevem Barbara! Több, mint 20 éve foglalkozom jógával,  a természetgyógyászat különböző ágaival és az ájurvédával. Ez számomra nem csak egy hivatás, hanem egy életforma. Igyekszem a tapasztalatom és tudásom minél élvezhetőbb és könnyedén fogyasztható formában megosztani Veled. Kellemes olvasást kívánok!  

Legújabb bejegyzések

Érdekesnek találhatod

Tekintsd meg most ezt a webinárt a méregtelenítés témájában átfogóan. Regisztrálj a videóért és nézd meg most vagy később.

Aktuális

Hamarosan megnyílik a jelentkezés a Március 4.-én induló 4 hetes tavaszi méregtelenítésre. 

Egyszerű lépések egy hihetetlen új év felé – Nem csak új év kezdéshez. Könnyen és hatékonyan alkalmazható módszerek, új szokások elkezdéséhez és régi, rossz szokások leküzdéséhez. 3 modulból álló online kurzus.

Rovatok

Inspiráció és Jóga a Youtube csatornámon